Energetický audit
CO JE ENERGETICKÝ AUDIT
Energetický audit je prověřením energetického hospodářství a budov z hlediska efektivního využívání energie a nákladů na jejich provoz. Povinnost podrobit se energetickému auditu je zavedena zákonem 406/2000 Sb., o hospodaření energií, a obsah energetických auditů stanovuje vyhláška 480/2012 Sb., o podrobnostech provádění energetických auditů, a to jak pro podnikatelské subjekty v průmyslu, tak pro provozovatele budov.
Energetický audit ve své první, analytické části shromažďuje všechny dostupné údaje o energetickém hospodaření, provádí jejich analýzu a hodnotí kvalitu a efektivnost spotřeby energie a paliv a s tím souvisejících nákladů. V druhé fázi pak navrhuje opatření k nápravě zjištěných nedostatků včetně jejich ocenění a výpočtu návratnosti vložených prostředků ke snížení energetické náročnosti.
JAKÝ JE OBSAH ENERGETICKÉHO AUDITU
Obsah a základní náležitosti energetického auditu stanovuje vyhláška 480/2012 Sb., o podrobnostech energetického auditu. Audit obsahuje popis výchozího stavu, zhodnocení výchozího stavu, návrh úsporných opatření, ekonomické zhodnocení navržených opatření, výběr optimální varianty a závěrečné doporučení energetického auditora.
Nad tento rámec je možné doplnit energetický audit o související informace, které jsou prospěšné pro budoucí uživatele a slouží k řešení jejich problémů. Jedná se například o provedení provozních měření, podrobné vyhodnocení efektivnosti provozu tepelných zdrojů a zejména návrh úsporných opatření na úrovni projektové dokumentace pro územní řízení.
Dále o návrh vhodného způsobu financování doporučené varianty úsporných opatření včetně netradičních způsobů financování z dosažených úspor, metodou energetických služeb a podobně.
Pro zpracování energetického auditu je typická důsledná spolupráce ze zákazníkem. Je nezbytné zajištění kontroly po hlavních krocích řešení – po ukončení analytické fáze, dále společné vytypování možných úsporných opatření. Klíčový je názor zákazníka na sestavení úsporných opatření do variant a dále výběr kritérií pro určení varianty optimální.
ENERGETICKÝ AUDIT – A CO DÁLE?
Na energetický audit navazují další práce – detailní prověření zvolené varianty formou studie proveditelnosti, zpracování podnikatelského záměru. Po rozhodnutí o realizaci podrobné technické a projekční řešení. Zvláštní pozornost si zaslouží projekt financování a použití dostupných finančních zdrojů včetně dotačních programů.