První pokuty za chybějící energetické průkazy
22. dubna 2014
Státní energetická inspekce od začátku roku provedla několik kontrol průkazů energetické náročnosti budov
Průkaz energetické náročnosti budov
Majitelé domů a bytů musí při prodeji nebo pronájmu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Tato povinnost platí od 1.1.2013, ale lidé jsou o této povinnosti málo informovaní. Tolerance kontrolorů ze strany Státní energetické inspekce skončila a padly první pokuty.
Sankce za neuvedení informací o en. náročnosti v inzerci (tisková i elektronická) při prodeji a pronájmu nemovitosti
Prodávající a pronajímatelé nemovitostí se také vystavují postihu a sankcím, i tím, že v inzerci, např. zprostředkované realitní kanceláří, neuvedou informaci o energetické náročnosti objektu. Dle zákona 406/2000 Sb. je povinnost vlastníka nemovitosti zajistit při inzerci uvedení údajů o třídě energetické náročnosti A-G a hodnotě měrné spotřeby tepla v kWh/m2.rok. Na tuto informaci má právo již možný zájemce o nemovitost. Tato informace musí být uvedena v blízkosti ceny nemovitosti a velikost textu musí být stejná jako je uvedená cena nemovitosti.
Některé realitní kanceláře tuto povinnost prodávajícím zamlčují a průkaz se zpracovává až před podpisem kupní smlouvy.
Za nedodržení této povinnosti vystavují inzerenti prodávající a pronajímatele pokutě ve výši 100000,- Kč pro fyzické osoby a 200000,- Kč pro právnické osoby.
Kontroly začaly po datu účinnosti platnosti nové vyhlášky 78/2013 od 1.1.2013.
Státní energetická inspekce zahájila kontroly až ve třetím čtvrtletí loňského roku,
Do konce loňského roku provedla inspekce několik kontrol.
V letošním roce bylo v několika případech zjištěno porušení příslušného ustanovení zákona o hospodaření energií.
Podle něj jsou mezi těmi, kterým chyběl energetický průkaz, i fyzické osoby.
Za nedodržení zákona vlastníkům nemovitostí hrozí pokuta od 50 000 do 100 000 korun, u právnických osob až 200 000 korun.
Většinou jsou to lidé, kteří prodávají svou nemovitost a nebyli ze strany zprostředkovatele, většinou realitní kanceláře, dostatečně informováni o povinnosti zajistit zpracování energetického průkazu.
Poměrně často se stává, že prodávající energetický průkaz nenechá zpracovat, pokud si ho kupující přímo nevyžádá.
A takových případů mohou být podle stovky, možná i tisíce.
Kontroly ze strany SEI budou nadále pokračovat.
Energetické průkazy jako podmínka dotací pro ČR
Evropská komise podmiňuje vyplácení dotací do operačních programů na období do roku 2020 plněním směrnic včetně směrnice ustanovující energetické průkazy.
Družstevní byty mají výjimku
Dle Zákona o hospodaření energií 406/2000 Sb. po novele zákona 318/2012 Sb. je povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti pro každého, kdo staví nový stavební objekt, prodává nemovitost, kdo ji pronajímá nebo kdo renovuje více než čtvrtinu obálky budovy.
Výjimku tvoří například družstevní byty, na které se povinnost, vzhledem k tomu, že jde o převod práva k užívání a nikoli prodej, nevztahuje.
Odklad do roku 2016 pak mají majitelé bytů při prvním pronájmu. Ti mohou, namísto energetického průkazu, zatím dokládat vyfakturované spotřebované energie za poslední tři roky.